קשריות בבלוטת התריס

הטיפול בקשריות בבלוטת התריס

בלוטת התריס (בלוטת המגן) המכונה גם בלוטת התירואיד, הינה בלוטה דמוית פרפר המצויה בבסיס הצוואר מתחת לפיקת הגרון. 

לבלוטה תפקידים חשובים, ביניהם וויסות טמפרטורת הגוף וחילוף החומרים. קשריות בלוטת התריס הינם קשרים, גושים בגודל הנע בטווח של בין מספר מילימטרים ועד למספר סנטימטרים.

מרבית הקשריות בבלוטת התריס הן קטנות. רק כ-%30 מהקשריות ניתנות למישוש בבדיקה גופנית והן מאותרות בבדיקת אולטראסאונד של הצוואר בשכיחות של כ- %30-15.

השכיחות של קשריות גבוהה יותר בנשים ועולה עם הגיל, בפרט באזורים דלים ביוד וכאשר וקיימת נטייה משפחתית.

כאשר מתגלית קשרית בבלוטה יש לפנות בשלב הראשון למומחית באנדוקרינולוגיה להמשך בירור וטיפול.

קשריות בבלוטת התריס - תסמינים, אבחון בבדיקת ניקור FNA וטיפול בקשריות - ד"ר איריס יעיש

 

הסיבות העיקריות לאבחון וטיפול בקשריות בבלוטת התריס, הינן:

  1. הרצון לשלול ממאירות (שכיחות של כ – %5)
  2. פעילות יתר של בלוטת התריס, הנובעת מעודף בהפרשת הורמוני תריס (מצבים של אדנומה טוקסית וטוקסיק נודולר גויטר),
  3. קיים לחץ על איברים סמוכים (בעיקר קנה הנשימה),
  4. כאשר הקשריות גדולות וגורמות להפרעה במראה החיצוני.

במידה ונמצאה במהלך בדיקת אולטראסאונד קשריות בבלוטת התריס (לרוב יהיה גודלה מעל 1 ס״מ ו/או הקשרית הינה בעלת מאפיינים חשודים) קיימת אינדיקציה לביצוע בדיקת ניקור FNA אבחנתי, שבמהלכו מתבצעת שאיבת תאים מהקשרית באמצעות מחט עדינה תחת הדמיית אולטראסאונד.

תשובת הניקור מתקבלת כסיווג המכונה Bathesda הנע בסולם ערכים מ – 1 עד 6 ,כאשר סיווג של 1 עשוי להיות לא אבחנתי, סיווג של 2 יהיה שפיר, סיווג של 5 – 3 הינו לא חד משמעי (בכ- %40-10 מהמקרים) וסיווג של 6 מעיד על ממאירות.

בעבר, בכדי לשלול ממאירות, מטופלים שעבורם נתקבלה תשובת ניקור שאינה חד משמעית (סווג Bathesda 3 ,4 או 5 ), נשלחו לניתוח. ברבות הזמן התברר כי בכ – %70 מהמקרים הפתולוגיה היתה שפירה והניתוח היה מיותר.

לטובת שלילת ממאירויות, פותחו בשנים האחרונות מספר שיטות לאבחון גנטי שביכולתן לסייע במקרים בהם תשובת הניקור אינה חד משמעית. נכון להיום זמינות בישראל שתי בדיקות. האחת, בדיקת אפירמה של חברת ורסייט האמריקאית, שלצורך ביצועה מבצעים ניקור נוסף בו מבצעים הערכה של התאים שנשאבו מהקשרית/יות.

בדיקת רוזטה, אשר פותחה ע"י חברה בבעלות ישראלית – אמריקאית ומשווקת ע"י חברת רניום בישראל, מיועדת אף היא למטופלים עבורם התקבלו תוצאות ניקור שאינן חד משמעיות. בדיקה זו מבוססת על סמני microRNA וניתן לבצעה על הדגימה שנלקחה במהלך ניקור הבלוטה הראשון, כך שאין צורך בביצוע ניקור חוזר. יתר על כן, הבדיקה בוחנת גם נוכחות של סמן מולקולרי שנועד לאבחן סרטן מדולרי.

עלות הבדיקות הינה כ-3,000 דולר, עם כיסוי חלקי של ביטוחים משלימים וביטוחים פרטיים. מחקרים בלתי תלויים הראו כי הבדיקה יכולה לחסוך כ – %75 מהמקרים בהם הניתוח להוצאת הבלוטה היה מיותר. על מנת לצמצם שליחת מטופלים לניתוחים מיותרים, ישנה ציפייה כי בשנים הקרובות יעלה משמעותית השימוש בשיטות אלו. 

לקביעת תור לבדיקת אולטרסאונד של בלוטת התריס או לבדיקת FNA (ניקור קשרים בבלוטת התריס): 

טלפון: 077-7313131 – מרפאת מדיסנטו.

כתובת המרפאה: רחוב הברזל 15, תל אביב 6971021, מול המרכז הרפואי אסותא.

לייעוץ בכל נושא אחר – צרו עימי קשר.

ד"ר איריס יעיש. 

סגירת תפריט